Waloryzacja ornitologiczna
Strona główna / Waloryzacja ornitologiczna
U podstaw waloryzacji ornitologicznej leży określenie wartości przyrodniczej przedmiotowego terenu badań. Jednym z jej elementów jest wytypowanie najcenniejszych fragmentów danego obszaru co musi być poprzedzone inwentaryzacją ornitologiczną. Inwentaryzacja taka powinna objąć awifaunę, z naciskiem na gatunki chronione, a szczególnie zamieszczone w “Czerwonej Księdze”.
Tutaj to bardzo ważna staje się znajomość biologii poszczególnych gatunków ptaków. W przypadku Dudka Upupa epops zamieszkującego zróżnicowany krajobraz rolniczy z dominacją gruntów ornych będą to na przykład szpalery starych głowiastych wierzb z licznymi dziuplami w których to odbywa lęgi, stara zabudowa wiejska z licznymi pustostanami czy też typowe żerowiska gatunku w postaci suchych pastwisk, łąk, wydm o niskiej roślinności na których to z łatwością zdobędzie pokarm w postaci owadów (szarańczaków czy też chrząszczy).
Dysponując w miarę pełną inwentaryzacją przyrodniczą możemy waloryzować teren dzieląc go na różne kategorie w zależności od wartości przyrodniczej, a cenniejsze płaty środowiska nanieść później na mapę przeglądową na przykład w skali 1 : 25 000.
Ocena oddziaływania inwestycji na ptaki ma służyć identyfikowaniu zagrożeń, określaniu negatywnych następstw jakie potencjalnie może nieść za sobą jej realizacja.
U podstaw waloryzacji ornitologicznej leży określenie wartości przyrodniczej przedmiotowego terenu badań.
W przypadku coraz większej liczby inwestycji między innymi wycinki drzew czy też remontu budynków konieczne jest sprawowanie nadzoru ornitologicznego.
Monitoring ornitologiczny ma za zadanie ocenić stan populacji ptaków na badanym terenie w dłuższej perspektywie czasowej.
Oferuję usługi związane ze sporządzaniem ekspertyz przyrodniczych na potrzeby realizacji pakietów 4 i 5 w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Opinia ornitologiczna ma na celu stwierdzenie obecności lub braku siedlisk ptaków, potencjalnych miejsc lęgowych w budynku.